Od jakiegoś czasu jestem wegetarianką. Staram się też trzymać diety wegańskiej, ale różnie mi to wychodzi. Bywają dni, (zwłaszcza, gdy idę do kogoś w gości) gdzie nie odmawiam sera czy sałatki z majonezem. Nie jestem osobą, która bardzo lubi smak mięsa więc jestem w stanie żyć bez niego. Jednak jest wielu ludzi, którzy kochają ten smak.

Gdy dowiedziałam się jakiś czas temu, że trwają pracę nad sztucznym mięsem nie mogłam się bardziej ucieszyć. To co obecnie jest w sklepach i udaje mięso np. wegańskie kiełbaski, czy kotleciki zupełnie nie przypomina smaku mięsa, a wiele tych produktów są zwyczajnie niesmaczne np. parówki wege. Według niektórych informacji już w 2022 roku na półkach sklepowych powinno pojawić się sztuczne mięso. Ma mieć ono ceny porównywalne jak mięso prawdziwe i być wolne od GMO. Sztuczne mięso będzie tworzone w laboratoriach, bez wyrządzania krzywdy zwierzętom. Do produkcji sztucznego mięsa wykorzystane zostaną komórki macierzyste z tkanek zwierząt. Zostaną one umieszczone na pożywkach by mogło dojść do różnicowania i proliferacji. Sztuczne mięso nazywane jest również „mięsem wolnym od okrucieństwa” lub „mięsem in vitro”.

Jak donosi Izraelski startup Future Meat Technologies „etyczne mięso” zmniejszy okrucieństwo zwierząt, oraz korzystnie wpłynie na ekologię poprzez ograniczenie produkcji dwutlenku węgla i zużycia wody.

Hodowla zwierząt na mięso jest nie tylko kontrowersyjna pod względem etycznym, ale i degraduje środowisko. Co roku emituje więcej gazów cieplarnianych niż np. wszystkie pojazdy na świcie. Przyczynia się do zmniejszenia bioróżnorodności przyrodniczej.

W 2013 roku, Mark Post wraz ze swoimi naukowcami stworzył i zaprezentował na konferencji w Londynie burgera z mięsem „in vitro”. Osoby, które skosztowały danego burgera w 2013 roku relacjonowali, że miał smak mięsa.

Zachęcam do przeczytania artykułu The Guardian, gdzie można również zobaczyć filmik z 2013 roku z Markiem Postem /link/.

W przyszłości może się okazać, że prawdziwe mięso będzie nawet zakazane, bowiem tworzenie sztucznego mięsa ma być znacznie bardziej ekologiczne. Biorąc pod uwagę nadciągający kryzys ekologiczny i klimatyczny można przypuszczać, że nawet jeśli prawdziwe mięso nie będzie zakazane będzie ono towarem luksusowym.

Być może już wkrótce każda krowa będzie spała spokojnie. Oby.

Mięso in vitro, sztuczne mięso.

Zdjęcia: Photo by Leah Kelley from Pexels, Photo by Janko Ferlic from Pexels. Mięso in vitro, sztuczne mięso.