Zero waste to styl życia, który ma polegać na tym by produkować jak najmniej śmieci i dbać o to by środowisko było czyste. Zero waste stawia swoje pierwsze kroki i wielu ludzi wciąż podchodzi do tego bardzo sceptycznie. Trudno jest zmienić nawyki i jeśli nikt za młodu nie wytłumaczył nam jak ważna jest ekologia prawdopodobnie nie będziemy zwracali na nią uwagi. Dlatego ciężko jest obarczać winą starsze pokolenia za to, że ich niewiele obchodziła. To młodzi ludzi zaczynają rozumieć, jak istotną kwestię w naszym życiu ona odgrywa. Docierają do nas niepokojące wieści ze świata, widzimy statystki, i zauważamy nadciągający kryzys ekologiczny. Jestem przekonana, że kiedyś w szkołach dzieci będą się uczyły o „zero waste”. Ba, nie tylko będą się uczyły, ale będą chłonęły tę wiedzę rozumiejąc jakie to ważne.

Poniżej znajdziesz najważniejsze rady jak wdrożyć „zero waste” do swojego życia:

Staraj się używać ponownie (reuse) 

Unikaj produktów jednorazowych np. jednorazowych kubeczków na imprezy.

Staraj się naprawiać

Wiem to bardzo trudne. Dziś naprawienie telefonu kosztuje więcej niż nowy, a dodatkowo jest to mało opłacalne, bo po kilu latach taki telefon nie ma wielu funkcji i różni się technologicznie od nowszych wersji. Ponadto stare pralki czy lodówki często są mniej energooszczędne. Mimo to starajmy się naprawić np. szafkę, czy łóżko.

Nie bierz reklamówek w sklepach/ Zrezygnuj z foliówek

Do sklepu przyjdź z własnymi siatkami, a owoce czy warzywa pakuj w woreczki wielokrotnego użytku. Nawet jeśli będą one plastikowe to sam fakt, że używasz wymieniasz je raz na 2 lata, a nie co każde zakupy dużo da. Pamiętaj, że zamiast siatki na zakupy możesz wziąć swój plecak lub przyjść z własnym drewnianym koszyczkiem.

Częściej korzystaj z targów

Na targach dużo łatwiej jest poprosić o spakowanie np. kiszonej kapusty czy kiszonych ogórków do własnego opakowania. Trudno jest to zrobić w sklepach, gdzie produkty są już zapakowane. Pamiętaj jednak, że musisz poprosić sprzedawcę, aby zważył twoje opakowanie i potem wiedział ile ma odjąć. Znajdź więc takiego, który nie będzie ci robił z tego powodu problemów. No chyba, że masz bardzo ale to bardzo lekkie opakowanie np. tak lekkie jak siatka (woreczki wielorazowe).

Jeśli możesz zrezygnuj z potwierdzenia płatności, ale pamiętaj aby zawsze brać paragon

Paragon jest Ci potrzebny do reklamacji, dlatego póki nie zostanie wymyślony inny sposób bierz go. Natomiast potwierdzenie płatności mało komu się przydaje.   

Kupuj luzem

Wiem, że nie wszystko się da. Ale spróbuj jeśli masz okazję.

Kupuj kosmetyki naturalne w bio-opakowanich

Kosmetyki naturalne nie tylko mają przeważnie bardziej ekologiczne opakowania, ale również ich produkcja jest lepsza dla środowiska.

Staraj się wykorzystać jedzenie do końca

Segrguj śmieci! (recycle)

To takie ważne. Moje pokolenie totalnie tego nie umie. Dopiero od niedawna weszły regulacje prawne w tym zakresie i wciąż widzę jak niewielu ludzi ich przestrzega.

Unikaj konsumpcjonizmu

To między innymi przez niego nadciąga kryzys ekologiczny. Więc warto starć się ograniczać niepotrzebne zakupy. Dobrze jest sprawdzać jakość ubrań (z czego są robione) zanim je kupimy, aby nie trzeba było ich wyrzucać po jednym sezonie. Im lepsze jakościowo, tym dłużej z nami zostaną. Jeśli chcesz zaoszczędzić korzystaj z ciucholandów. Teraz są modne i naprawdę nie ma się czego wstydzić. Pamiętaj jednak, aby nie dać się naciągnąć. Niektóre ciucholandy są bardzo drogie, niemal tak jak sieciówki, a jakość pozostawia wiele do życzenia.  

Sprawdzaj jakość

Tak jak wspomniałam powyżej ma to znaczenie nie tylko przy ubraniach. Jeśli z termosu zejdzie nadruk i nie wygląda już ładnie pewnie mniej chętnie będziemy go używać. Póki co mamy takie prawo, że reklamując towar musimy go zwrócić. Co po części rozumiem, bo chodzi o to, żeby konsumenci reklamujący towar nie czerpali nie potrzebnych korzyści, ale z drugiej strony sprzedawca najprawdopodobniej wyrzuci produkt. Warto więc mieć sprawdzone lub polecone marki, których jakość znamy i wiemy, że będą nam służyły.

Unikaj niepotrzebnego drukowania

Zamiast biletu papierowego pokaż e-bilet na komórce. Zrezygnuj z drukowania przepisu, a wyświetl go sobie na telefonie itd.

Używaj dzbanka/ buteki/ bidonu z filtrami

To cudowne rozwiązanie. Nie musimy dzięki niemu kupować wody w plastiku. W Polsce jest bardzo mało miejsc, gdzie zabronione jest picie wody z kranu zwłaszcza takiej przefiltrowanej.

zero waste co to

Zdjęcia: Photo by Holly Mandarich on Unsplash.