Jeżeli czytasz tę książkę, to pewnie jesteś z przeszłości i nie wiesz, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Będziesz traktował ją jako opowiastkę, ciekawą lekturę, którą czyta się przed spaniem i o której zapomina się na następny dzień. Jeżeli słuchasz jej lub ją oglądasz, to pewnie jesteś z przyszłości. Umiejętność czytania nie jest teraz popularna. Przerzuciliśmy się całkowicie na obrazy i nagrania. Istnieje nawet zawód, całkiem dobrze płatny, który polega na tłumaczeniu książek na język dźwięków i obrazów. Trudno nam się skupić na dłuższej treści, dlatego czytamy tylko slogany lub pojedyncze zdania. To nie jest tak, że czytać nie potrafimy, ale nikomu już się nie chce. Bo może

Zresztą mniejsza o to – jeżeli jesteś człowiekiem przyszłości, to wiesz, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Została ujęta w formie opowieści, by łatwiej ją było zapamiętać i zrozumieć, dzięki temu będzie można lepiej uczcić pamięć tych, którym nie udało się przeżyć. Nazwiska i imiona zostały zmienione, by chronić dane osobowe, między innymi moje. Miejsca rozgrywania się wydarzeń mogą nosić inne nazwy, wszystko inne jest prawdziwe. Nazir, mój kolega, twierdzi, że nie uda się przenieść tej książki do przeszłości. Ja twierdzę, że jest to możliwe. Ta maszyna, którą razem kupiliśmy za ostatnie kieszonkowe, wyglądała na złom, ale wierzę, że ma w sobie potencjał.

Zastanawia mnie, jak to jest przeczytać coś, co się dopiero dla ciebie wydarzy, a równocześnie już się wydarzyło. Jak to jest przeczytać przyszłość, której nie można zmienić, bo miała już miejsce. Nazir twierdzi, że właśnie dlatego nie będzie się dało przenieść książki do przeszłości – bo wyjawiłoby to tajemnicę, która nie powinna zostać ujawniona. Kto wie, może ma rację. Gdyby jednak się nam powiodło, to postanowiłam dodać gdzieniegdzie treści od siebie. Wierzę, że ułatwi ci to zrozumienie futurystycznego świata. Zmienię też fragmenty książki na pisane w pierwszej osobie, tam gdzie wyda mi się to przydatne. Bo w końcu to ja i inni, którzy tutaj ze mną stoją i pośpieszają mnie, żebym skończyła pisać, jesteśmy bohaterami tej historii. Dlatego może lepiej, gdy dodam własne dopiski, choć została ona napisana przez innego autora. Mam nadzieję, że nie wprowadzi to zbyt wiele chaosu. Jeśli coś będzie niezrozumiałe (i nie chodzi mi wcale o treść, ale również o moje czyny i zachowanie), to przepraszam, już tego nie zmienię.

Opis, rozdział 0 (prolog), rozdział 1, rozdział 2, rozdział 3, rozdział 4, rozdział 5, rozdział 6, rozdział 7, rozdział 8, rozdział 9, rozdział 10, rozdział 11, rozdział 12, rozdział 13, rozdział 14, rozdział 15, rozdział 16, rozdział 17, rozdział 18.

Zachęcam do zostawienia opinii na temat książki. Każde opinia będzie wiele znaczyła dla autora.