Jakiś czas temu powstał artykuł o tym jak ograniczyć plastik (link). Warto go wzbogacić o jeszcze jeden dodatkowy punkt, czyli „szampon w kostce”. Nie jest to produkt, który przypadnie do gustu każdemu, ale spróbować warto. Choć wiadomo, że nie należy się zmuszać. Oprócz szamponu, mamy też odżywki, pilingi czy płyny do mycia w kostce.

Czym jest szampon (kosmetyk) w kostce?

Jest to szampon (lub odpowiednio odżywka, piling, czy płyn do mycia) w formie mydła. Wygląda jak mydło, choć skład ma inny i nim nie jest. Warto o tym pamiętać, bowiem mydłem nie powinno się myć głowy. Ma to więcej wad, niż zalet. pH mydła odbiega od naturalnego pH włosa. Powoduje to rozchylenie się łusek, a to sprawia, że włosy stają się podatne na uszkodzenia, przesuszone, a kolor (farba) szybciej się wypłukuje. Na szczęście szampon w kostce jest dla naszych włosów bezpieczny.

Po co takie wymysły? Po co szampon w kostce?

Wszystko po to by ograniczyć plastik. Te produkty normalnie byłyby płynne i w plastikowym opakowaniu. Natomiast jeśli mają formę kostki można opakować je w ekologiczny kartonik.

Zalety kosmetyków w kostce:

  • naturalny skład – większość nie zawiera SLS, SLES, parabenów i silikonów
  • jest ekologiczny – przeważnie ma naturalny skład i zapakowany jest w eko kartonik
  • starcza na tyle samo co zwykły szampon lub więcej (jeśli jest dobrze używany)
  • przydatny w podróży – jest mały i nie wyleje się w bagażu
  • przeważnie jest wegański i nietestowany na zwierzętach

Jak myć włosy szamponem w kostce? Jak używać szamponu w kostce?

Bardzo fajnie jest to wytłumaczone przez jedną youtuberkę, więc zapraszam do oglądnięcia (link). Przytoczę jednak kilka najważniejszych rad.

  1. Nie wcieraj kostki w skórę głowy, ani też nie trzyj nią o włosy. Może to je zniszczyć.
  2. Rozpień kostkę w wodzie lub rozpuść ją. Wody powinno być mniej więcej tyle ile normalnie użyłbyś do mycia głowy.
  3. Taka kostka powinna starczyć na miej więcej tyle co szampon, choć jest objętościowo dużo mniejsza. To dlatego, że jest to tak jakby sama „esencja”, i należy ją rozpuścić. Można wrzucić kostkę do jakiegoś pojemnika, potrząsnąć nim kilka razy, lub po prostu potrzeć nią w dłoniach w misce z wodą.
  4. Należy pamiętać, aby osuszyć kostkę po użyciu, aby nam nie rozmokła. Jak ją osuszyć? Położyć w inne miejsce z daleka od wody.

Jest kilka zasad, o których należy pamiętać i trzeba się przestawić. Jest to też rozwiązanie bardziej czasochłonne. Dlatego choć zachęcam do spróbowania, nie zmuszam.

Źródła: Photo by freestocks on Unsplash, https://www.youtube.com/watch?v=IO69FoRxa8s. Jak używać szamponu w kostce?